UVY2D3R3MED1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 1 938
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 1 881
Datasheet
3.3 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVY2D3R3MED1TD
DigiKey Part Number
493-12974-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY2D3R3MED1TD
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVY2D3R3MED1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
34.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C