UVY1J220MDD
DigiKey Part Number
493-17366-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY1J220MDD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UVY1J220MDD Models
Ripple Current @ Low Frequency
71 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
142 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C