UVY1H471MPD1CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 4 000
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1 806
Datasheet
Rubycon
Rubycon
In Stock: 537
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 606
In Stock: 314
In Stock: 191
Chemi-Con
Chemi-Con
Image for UVY1H471MPD1CA is not available
UVY1H471MPD1CA
DigiKey Part Number
UVY1H471MPD1CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY1H471MPD1CA
Description
CAP ALUM 50V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
540 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
810 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C