UVY1H3R3MDD1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 149
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 700
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 1 900
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
3.3 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVY1H3R3MDD1TD
DigiKey Part Number
493-12920-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY1H3R3MDD1TD
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVY1H3R3MDD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
25 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
50 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C