UVY1A331MED is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 3 340
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 7
Datasheet
In Stock: 1 570
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 1
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 7
Direct
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 746
Cornell Dubilier Knowles
330 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVY1A331MED
DigiKey Part Number
UVY1A331MED-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY1A331MED
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVY1A331MED Models
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
315 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C