UVR1C100MDD1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 501
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 7 188
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 2 453
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 819
Chemi-Con
In Stock: 491
Similar
Similar
In Stock: 781
10 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVR1C100MDD1TD
DigiKey Part Number
493-12763-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12763-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR1C100MDD1TD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVR1C100MDD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
50 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
100 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C