UVR1C100MDD1TA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 5 540
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 7 188
Datasheet
Direct
Chemi-Con
Upgrade
Panasonic Industry
Upgrade
In Stock: 363
Chemi-Con
In Stock: 541
Similar
Similar
In Stock: 24
10 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVR1C100MDD1TA
DigiKey Part Number
UVR1C100MDD1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR1C100MDD1TA
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVR1C100MDD1TA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
50 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
100 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C