UVP1E470MED1TD
DigiKey Part Number
493-12695-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12695-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVP1E470MED1TD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVP1E470MED1TD Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
95 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
190 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C