UVP1E100MDD1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
10 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVP1E100MDD1TD
DigiKey Part Number
493-12688-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12688-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVP1E100MDD1TD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UVP1E100MDD1TD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Bi-Polar
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
42 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C