UVK2V4R7MPD1TD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 10 169
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 800
4.7 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVK2V4R7MPD1TD
DigiKey Part Number
493-12653-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12653-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK2V4R7MPD1TD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVK2V4R7MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
55 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
88 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C