UUT1H3R3MCL1GS
DigiKey Part Number
493-6257-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-6257-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUT1H3R3MCL1GS
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UUT1H3R3MCL1GS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
14 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ High Frequency
21 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C