UUQ1HR47MCL1GB
DigiKey Part Number
493-16103-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-16103-1-ND - Cut Tape (CT)
493-16103-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUQ1HR47MCL1GB
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UUQ1HR47MCL1GB Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.7 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C