URZ2G220MHD6TN is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 503
Datasheet
22 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
URZ2G220MHD6TN
DigiKey Part Number
493-12342-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12342-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URZ2G220MHD6TN
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
URZ2G220MHD6TN Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
320 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C