URZ1A220MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 3 429
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 1 955
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
22 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
URZ1A220MDD
DigiKey Part Number
493-17223-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URZ1A220MDD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
URZ1A220MDD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C