URS1E4R7MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 11 063
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 3 383
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Similar
Similar
4.7 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
URS1E4R7MDD
DigiKey Part Number
URS1E4R7MDD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URS1E4R7MDD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
URS1E4R7MDD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
60 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C