UPW1H100MDD1TA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Würth Elektronik
In Stock: 23 759
Datasheet
Upgrade
Würth Elektronik
In Stock: 37 970
Datasheet
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPW1H100MDD1TA
DigiKey Part Number
493-17419-1-ND - Cut Tape (CT)
493-17419-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1H100MDD1TA
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPW1H100MDD1TA Models
Ripple Current @ Low Frequency
36 mA @ 120 Hz
Impedance
1.4 Ohms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C