UPW1A272MHD1TO
DigiKey Part Number
493-12127-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12127-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1A272MHD1TO
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPW1A272MHD1TO Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.653 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.945 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C