UPV1H220MGD1TD
DigiKey Part Number
493-11710-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11710-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPV1H220MGD1TD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPV1H220MGD1TD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
910 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C