UPJ1V820MED1TD
DigiKey Part Number
493-5127-1-ND - Cut Tape (CT)
493-5127-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1V820MED1TD
Description
CAP ALUM 82UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPJ1V820MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
265 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
415 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
310 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C