UPJ1V471MHD6TN
DigiKey Part Number
493-12125-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12125-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1V471MHD6TN
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPJ1V471MHD6TN Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.01 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.27 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
84 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C