UPJ1A562MHD6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 570
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 50
Similar
In Stock: 301
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Panasonic Industry
In Stock: 297
Panasonic Industry
In Stock: 36
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 500
5600 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPJ1A562MHD6
DigiKey Part Number
UPJ1A562MHD6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1A562MHD6
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ1A562MHD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.1 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.34 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
33 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C