UPA1V272MHD6TN
DigiKey Part Number
493-4921-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4921-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1V272MHD6TN
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
2700 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPA1V272MHD6TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.423 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.85 A @ 100 kHz
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C