UKW1V221MPD
DigiKey Part Number
493-15508-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKW1V221MPD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UKW1V221MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
370 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C