UKW1H222MHD
DigiKey Part Number
493-10718-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKW1H222MHD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UKW1H222MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.09 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.4035 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.398" (35.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C