UKW1A331MED
DigiKey Part Number
493-15464-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKW1A331MED
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UKW1A331MED Models
Ripple Current @ Low Frequency
270 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
405 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C