UKL1J680MPD1TD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Würth Elektronik
In Stock: 866
Datasheet
68 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UKL1J680MPD1TD
DigiKey Part Number
493-10574-1-ND - Cut Tape (CT)
493-10574-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1J680MPD1TD
Description
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UKL1J680MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
270 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
540 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C