UKL0J332MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 341
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 290
Similar
In Stock: 0
Similar
In Stock: 437
Parametric Equivalent
In Stock: 46
Parametric Equivalent
In Stock: 450
Rubycon
Rubycon
Panasonic Industry
In Stock: 988
3300 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UKL0J332MHD
DigiKey Part Number
UKL0J332MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL0J332MHD
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UKL0J332MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.27 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.4605 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C