UHW1V152MHD1TN
DigiKey Part Number
493-UHW1V152MHD1TNCT-ND - Cut Tape (CT)
UHW1V152MHD1TN-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1V152MHD1TN
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHW1V152MHD1TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.145 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
3.575 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C