UHW1J181MPD1TD
DigiKey Part Number
493-14595-1-ND - Cut Tape (CT)
493-14595-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1J181MPD1TD
Description
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHW1J181MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
572 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.2 A @ 100 kHz
Impedance
115 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C