UHV1V561MPD1TD
DigiKey Part Number
493-UHV1V561MPD1TDCT-ND - Cut Tape (CT)
UHV1V561MPD1TD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1V561MPD1TD
Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHV1V561MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.08 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.16 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C