UHV1V221MPD1TD
DigiKey Part Number
493-17634-1-ND - Cut Tape (CT)
493-17634-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1V221MPD1TD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHV1V221MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
495 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
990 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
59 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C