UHV1V101MED is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 37 577
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 32 286
Datasheet
Würth Elektronik
KEMET
Chinsan (Elite)
Chinsan (Elite)
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UHV1V101MED
DigiKey Part Number
493-13394-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1V101MED
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHV1V101MED Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
220 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
550 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
100 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C