UHV1E561MPD1TD
DigiKey Part Number
493-UHV1E561MPD1TDCT-ND - Cut Tape (CT)
UHV1E561MPD1TD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1E561MPD1TD
Description
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHV1E561MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
775 mA @ 120 Hz
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.55 A @ 100 kHz
Impedance
31 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C