UHV1E332MHD1TN
DigiKey Part Number
493-UHV1E332MHD1TNCT-ND - Cut Tape (CT)
UHV1E332MHD1TN-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1E332MHD1TN
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHV1E332MHD1TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.993 A @ 120 Hz
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
3.99 A @ 100 kHz
Impedance
12 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C