UHV1C681MPD1TA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1 380
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1 000
Datasheet
Rubycon
Rubycon
In Stock: 277
In Stock: 985
Panasonic Industry
In Stock: 660
Panasonic Industry
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 311
Image for UHV1C681MPD1TA is not available
UHV1C681MPD1TA
DigiKey Part Number
UHV1C681MPD1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1C681MPD1TA
Description
CAP ALUM 16V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
816 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.36 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C