UHV1A472MHD6TN
DigiKey Part Number
493-UHV1A472MHD6TNCT-ND - Cut Tape (CT)
UHV1A472MHD6TN-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHV1A472MHD6TN
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHV1A472MHD6TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.2258 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
3.795 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
14 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C