UHE2A101MPD
DigiKey Part Number
493-1668-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE2A101MPD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE2A101MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
416.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
200 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C