UHE1E222MHD
DigiKey Part Number
493-1564-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1E222MHD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1E222MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.304 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.88 A @ 100 kHz
Impedance
20 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.398" (35.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C