UHE1C102MPD1TD
DigiKey Part Number
493-15229-1-ND - Cut Tape (CT)
493-15229-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1C102MPD1TD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1C102MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.05 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 100 kHz
Impedance
46 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C