UFW2A330MPD1TA
DigiKey Part Number
493-UFW2A330MPD1TACT-ND - Cut Tape (CT)
UFW2A330MPD1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFW2A330MPD1TA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UFW2A330MPD1TA Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
320 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C