UFW1HR47MDD1TA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
0.47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UFW1HR47MDD1TA
DigiKey Part Number
UFW1HR47MDD1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFW1HR47MDD1TA
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UFW1HR47MDD1TA Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
10 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C