UCY2V680MHD6TN
DigiKey Part Number
493-4842-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4842-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2V680MHD6TN
Description
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCY2V680MHD6TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
690 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.38 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C