UBY2A361MHL6TN
DigiKey Part Number
493-17783-1-ND - Cut Tape (CT)
493-17783-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBY2A361MHL6TN
Description
CAP ALUM 360UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 48mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UBY2A361MHL6TN Models
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
1.175 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.35 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
48mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 135°C