UBW1J330MPD1TD
DigiKey Part Number
493-13169-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13169-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBW1J330MPD1TD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 135°C
EDA/CAD Models
UBW1J330MPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
75 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
150 mA @ 100 kHz
Impedance
1.5 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 135°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C