UBW1H220MPD1TA
DigiKey Part Number
493-UBW1H220MPD1TACT-ND - Cut Tape (CT)
UBW1H220MPD1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBW1H220MPD1TA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 135°C
EDA/CAD Models
UBW1H220MPD1TA Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
125 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Impedance
500 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 135°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C