UBT1A102MPD8TD
DigiKey Part Number
493-UBT1A102MPD8TDCT-ND - Cut Tape (CT)
UBT1A102MPD8TD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBT1A102MPD8TD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UBT1A102MPD8TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
550 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
57 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C