UAQ2D101MHD3TN
DigiKey Part Number
UAQ2D101MHD3TN-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAQ2D101MHD3TN
Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UAQ2D101MHD3TN Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
335 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
536 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C