RR50J391MDN1
DigiKey Part Number
493-3695-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR50J391MDN1
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 6.3V TH
Detailed Description
390 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 5mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
RR50J391MDN1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
663 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.63 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
390 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
5mOhm