RR50E681MDN1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
680 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 5mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
RR50E681MDN1
DigiKey Part Number
493-3688-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR50E681MDN1
Description
CAP ALUM POLY 680UF 20% 2.5V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RR50E681MDN1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
663 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.63 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
680 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
5mOhm