RNS1E100MDS1JT
DigiKey Part Number
493-16275-1-ND - Cut Tape (CT)
493-16275-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNS1E100MDS1JT
Description
CAP ALUM POLY 10UF 20% 25V TH
Detailed Description
10 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 63mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
RNS1E100MDS1JT Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
10 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
63mOhm